Szanowni Państwo,
Koleżanki i Koledzy,


w imieniu własnym oraz Komitetu Organizacyjnego zapraszamy serdecznie do udziału w III-ciej edycji Konferencji pt „Płuca, serce i stawy”, która odbędzie się w Białymstoku w dniach 17-18 stycznia 2025. Tym razem chcemy położyć szczególny nacisk na znaczenie wczesnego rozpoznania zapalnych chorób stawów oraz układowych chorób autoimmunologicznych.

Zapalne choroby stawów oraz układowe choroby autoimmunologiczne zwykle zaczynają się w wieku młodym lub dojrzałym, a ich niekorzystne skutki mają ogromne i długotrwałe konsekwencje indywidulane i społeczne w postaci: niepełnosprawności, skrócenia czasu życia oraz wysokich kosztów. Z drugiej strony bardzo dynamiczny rozwój nowoczesnych metod leczenia, jakiego jesteśmy świadkami w ciągu ostatnich lat, daje szansę na skuteczną walkę ze skutkami tych chorób. Podstawowym warunkiem skuteczności leczenia jest wczesne rozpoznanie choroby oraz wczesne wdrożenie odpowiedniego postępowania, co stwarza szansę na zapobieżenie rozwojowi nieodwracalnych skutków takich jak destrukcja stawów i/lub uszkodzenie narządów wewnętrznych, a w konsekwencji – uchronienie przed rozwojem niepełnosprawności lub przedwczesną śmiercią. Niestety, wciąż mamy do czynienia z poważnymi opóźnianiami w tym zakresie. Opóźnienia te mają różne przyczyny. W czasie nadchodzącej konferencji chcemy wspólnie zastanowić się jak możemy to zmienić. Stąd motto tej edycji Konferencji: „Wczesne rozpoznanie ma znaczenie” oraz zaproszenie do udziału lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy mają decydujące znaczenie we właściwym wyborze ścieżki diagnostycznej.

Planujemy również poruszenie innych, istotnych problemów związanych z leczeniem chorób reumatycznych, takich jak kwestia infekcji i szczepień u chorych z chorobami autoimmunologicznymi i/lub leczonych immunosupresyjnie, ryzyko rozwoju chorób autoimmunologicznych po ekspozycji na środki chemiczne (implanty, tatuaże, itp.), wpływ COVID19 na ryzyko rozwoju chorób autoimmunologicznych, leczenie bólu, bezpieczeństwoczy indywidualizacja leczenia NLPZ i glikokortykosteroidami, profilaktyka i leczenie osteoporozy.

Zostaną również przedstawione założenia programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki nad świadczeniobiorcą z wczesnym zapaleniem stawów. W tym kontekście chcemy dyskutować nad współpracą pomiędzy reumatologiem a lekarzami POZ oraz współpracą w ramach zespołu interdyscyplinarnego w celu zapewnienia optymalnej opieki chorym z układowymi chorobami reumatycznymi.


W związku z powyższym do udziału w Konferencji zapraszamy specjalistów reumatologów, lekarzy rodzinnych oraz specjalistów wszystkich dziedzin, zajmujących się opieką nad pacjentami z chorobami reumatycznymi.
Podobnie jak w czasie poprzednich edycji Konferencji, program naukowy Konferencji obejmował będzie, obok wykładów plenarnych, dyskusje „okrągłego stołu”, prezentacje ciekawych przypadków klinicznych oraz sesje interaktywne. Konferencja będzie miała charakter interdyscyplinarny, z udziałem wybitnych ekspertów.

Tych z Państwa, którzy nie będą mogli wziąć udziału osobiście zapraszamy do udziału online.


Prof. dr hab. med. Otylia Kowal-Bielecka
Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Konferencji


2
dni
200
miejsc


PATRONAT HONOROWY




PATRONAT MEDIALNY





SPONSOR ZŁOTY




SPONSOR SREBRNY




SPONSOR




WYSTAWCA




CERTYFIKAT